yael-philosof - למה חשיבה חיובית - מועדון
   


 

Back
דף הבית >> למה חשיבה חיובית - מועדון
למה חשיבה חיובית לא מספיקה כדי ליצור שינוי?
 
 
בשנים האחרונות, במיוחד מאז שיצא לאור הסרט "הסוד", עלה למודעות הקולקטיבית, הנושא של חשיבה חיובית, בהקשר של יצירת מציאות.
האמת, אימוץ של חשיבה חיובית הוא כמובן דבר נהדר ובהחלט משפיע על המציאות שלנו.
עם זאת, חשיבה חיובית, לא מספיקה כדי להגיע לתוצאות הרצויות ואם לא נעבוד על התודעה שלנו ברבדים נוספים, כנראה שההשיגים אליהם נוכל להגיע, יהיו מוגבלים.

נתקלתי בלא מעט אנשים שיישמו את הרעיונות שמציע "הסוד", אך לא הגיעו למה שרצו ובסופו של דבר נשארו מתוסכלים, עצובים, מיואשים ועם תחושה שאצלם זה "לא עובד".

זה בהחלט יכול להיות שזה לא עבד להם, אך יש לכך כמה סיבות, שמיד נדון בהן, ואין זה אומר שעבודה ממושכת עם תת המודע, לא מביאה לתוצאות הרצויות.


אז למה חשיבה חיובית לא מספיקה ליצירת שינוי?

חשיבה חיובית עובדת "עלינו" ברובד שטחי מכיוון שלרוב היא מבוססת על איזה רעיון, משפט, מנטרה או גישה שאנחנו מאמצים
לעצמנו, בשלב כזה או אחר. זה יכול להספיק, כאשר אנחנו ביסודנו אנשים אופטימיים, ש"משרים" את עצמנו באופן תדיר, בסביבה אופטימית.
עם זאת, זה מאתגר מאד, כאשר יש לנו "היסטוריה", אנחנו אנשים שרגילים "לראות את המציאות" ולנתח אותה לפי ההגיון שלנו, מה שחווינו, או מה שלמדנו.

אני אתן כמה דוגמאות למה אני מתכוונת. 

* במדינה שכל כך הרבה אנשים מחוברים לחדשות ולתוכניות האקטואליה, בין אם אנחנו מודעים לזה ובין אם לאו, תת המודע שלנו מוזן באסונות, באזהרות, בתחושת חוסר צדק, קורבנות ועוד... או במילים אחרות - רעל.
כמובן שלא היינו נותנים לאחרים להרעיל אותנו, אך בלי לשים לב, רבים מאיתנו, עושים זאת לעצמם באופן קבוע, ומאמצים לעצמנו פחדים, דרמות וסיפורים של אנשים אחרים, בלי אפילו לדעת עד כמה הם משפיעים על חיינו.

לפני מס' חודשים הגיעה אלי לקוחה חדשה לאימון. אחד התרגילים הראשונים שנתתי לה, היה להתנתק מהרדיו (או יותר נכון מכל ערוצי האקטואליה שהיתה מחוברת אליהם במהלך שעות העבודה ובדרכים).
היא לא כל כך הבינה מה פשר ההתעקשות שלי למשימה הזאת, אך כמובן, היא ביצעה אותה.
במפגש שלנו שבוע אחרי, היא סיפרה לי שהיא לא תיארה לעצמה כמה הניתוק הזה, יביא שלווה לחייה. זה לא שהיא הפסיקה להקשיב לרדיו, בשעות העבודה. היא פשוט עברה לערוצים של מוסיקה ולהקשבה לדיסקים שהביאה מהבית.

* כולנו גדלנו בבית מסוים, עם הרגלים מסוימים, אמונות מסוימות, וסביבה שהשפיעה עלינו רבות.
כל המסרים שקיבלנו לאורך החיים שלנו, נטמעו בתת המודע שלנו. 
ככל שגדלנו, למדנו, עברנו קורסים וסדנאות, הבנו שיש לנו אפשרות בחירה.
זה נכון, אנחנו יכולים לבחור דברים כאשר הם נמצאים ברובד המודע שלנו, כאשר אנחנו רואים את האופציות שעומדות לפנינו.
הדבר קשה הרבה יותר (או בלתי אפשרי), כאשר הדברים נמצאים ברובד התת מודע ובעצם אנחנו לא רואים מהם המחסומים
האמיתיים שלנו. 
דוגמא:

* ילדה קטנה באה מהגן שמחה ועליזה, למדה שיר חדש. היא מגיעה הביתה ושרה את השיר. האם, שגדלה בדור אחר, לא ידעה שהשיר עבר מטמורפוזה עם השנים, או במילים אחרות שודרג, אומרת לבתה הקטנה, שהיא  שרה לא נכון, שהיא תלמד אותה איך שרים.
הילדה הקטנה שבאה הביתה מלאת שמחה, התלהבות וביטחון, איבדה אותם, מהערה קטנה של אמה - שהיא לא יודעת לשיר.
עוברות השנים, הילדה גדלה והפכה לבחורה. היא ממש מתחברת למוסיקה ואוהבת לשיר. היא מדמיינת את עצמה זמרת גדולה, שרה על במה מול קהל אוהד, אך היא לא עושה כלום, כדי להגשים את החלום שלה.
היא לא יודעת מה עוצר אותה, אך היא מרגישה שהיא לא מסוגלת. זה מעבר לפחד ולהתרגשות, זו התחושה הזו, שהיא לא יודעת לשים עליה את האצבע, שהיא לא מספיק טובה, שהיא לא יודעת לשיר, זו החוויה שנמצאת בתת המודע שלה - האמונה שהיא שרה לא נכון, שממשיכה לנהל את חייה.

אם היא היתה זוכרת או מודעת שזה מה שעוצר אותה, היתה לה אפשרות בחירה, למה להאמין. מכיוון שמדובר בזכרונות שנמצאים
בתת המודע ובתאים, היא לא יודעת לקשר בין האירוע לבין חוסר היכולת שלה לצעוד לקראת הגשמת החלום.

* בחור שרצה להתקבל ללמוד משפטים באוניברסיטה, לא התקבל. הוא לא ניסה שוב, כי הוא האמין, שהוא לא מספיק טוב, שאין לו
מספיק ידע ושהוא לא מסוגל.
כמובן שאין קשר אמיתי בין התוצאה שאליה הגיע, לעצם היותו מספיק טוב, אך בראש שלו, זה היה ההקשר והוא ויתר על קריירה שחלם עליה. 

* דוגמאות נוספות, יותר טרוויאליות ושרובנו מכירים קשורות לכסף. תחשבו על היחס שלכם לכסף, האמונות סביב כסף, הקלות או הקושי שלכם "לעשות" כסף והאם שמעתם אחד או יותר מהמשפטים הבאים:
כסף לא גדל על העצים.
בשביל כסף צריך לעבוד קשה.
אין לנו כסף.
את/ה בזבזנ/ית - לעולם לא יהיה לך כלום.
את/ה לא צריכ/ה את זה.
זה יקר.
אין לי, אין לי, אין לי.
אין לי איך לשלם את החשבון.
העשירים לא משלמים מיסים.
הממשלה מבזבזת את כספינו.
איך אפשר לחיות מכזאת משכורת/פנסיה?
יש הרבה תחרות במקצוע שלך
וכו'...

גם אם כבוגרים אנחנו חושבים אחרת, חלק מאמונות אלה, מושרשות בתוכנו ומשפיעות על חיינו.
אנחנו יכולים לחשוב חיובי, להיות מלאי תשוקה ולדמיין, אך אם לא נזהה את האמונות, דפוסי המחשבה, הרגשות וההתנהגויות שחוסמות אותנו, הכלים שהזכרתי, לא יספיקו כדי לשנות את המציאות שלנו.

שני דברים נוספים שגורמים לדברים להיראות כאילו הם לא פועלים הם: חוסר הסבלנות של רובנו, הצורך בשליטה (שדברים ייעשו בצורה מסוימת ובזמן מסוים), דברים שגורמים לנו, פעמים רבות, לעצור "רגע לפני הנס", לגדוע את מה שצמח "מתחת לפני השטח" ולהרים ידיים. והדבר השני, זה האגו שלנו, שאוהב להיות צודק, וכאשר הדברים כביכול לא פועלים לטובתנו, אנחנו לא מצליחים, לא מגיעים לתוצאות שרצינו, האגו מרגיש מחוזק ו"מנצח". כמובן שזו רק אשליה שאינה פועלת לטובתנו.


אז מה עושים?

בוב פרוקטור טוען שיש שתי דרכים לשנות את האמונות שלנו. האחת, בעקבות טראומה שחווינו, ש"טלטלה" אותנו עד כדי כך, שכל תפישת העולם שלנו התערערה ולכן מכאן, יש לנו אפשרות לעבד אותה מחדש.
הדרך השנייה היא, על ידי חזרה ושינון של הדברים שאנחנו רוצים.
עם זאת, כאשר אנחנו חושבים חיובי, אך לא טיפלנו ברגשות, באמונות, ובמחשבות שיש לנו על עצמנו ו/או על אחרים, זה לא משנה כמה נחשוב חיובי, עדיין הדברים שלא טיפלנו בהם, ימשיכו לחסום אותנו.

דוגמא:

אדם שלא אוהב את עצמו, זה לא משנה כמה אחרים יאמרו לו שהוא מוצלח ושהם אוהבים אותו, הוא לעולם לא יאמין בזה. הוא ימשיך להאמין בקורבנות, הוא יצפה מאנשים ש"יוכיחו" לו שהם אוהבים אותו, הוא יבחן אותם ו"יכשיל" אותם בבחינה, הכל כדי להיות צודק בתחושה שלו, כאדם לא אהוב, בלי לדעת, שבעצם הוא לא יכול לזהות אהבה, אם אין בו אהבה כלפי עצמו.

1. אז כדי שהחזרה תהיה אפקטיבית, חשוב בשלב הראשון לזהות מה החסמים שבתוכנו, מה האמונות, הרגשות והמחשבות שלנו לגבי הנושא בו אנחנו רוצים לעשות שינוי ולעשות רשימה של הדברים.

2. לקחת את הרשימה ולכתוב לעצמנו תשובה על כל דבר שזיהינו.
דוגמא: אם מצאתי שאני פוחדת לא להצליח, כי יש הרבה תחרות במקצוע שלי. אני אתן לעצמי תשובה, שיש מקום לכולם.
שהאכפתיות וההשקעה שלי במה שאני עושה, לא מאפיינת את כולם, שיש לי הזדמנות להיות יצירתית ולעשות דברים אחרת וכד'.
ברגע שיש לך את כל התשובות לכל המחשבות, אמונות, רגשות שזיהית, יותר קל לאמץ גישה חיובית ולכתוב הצהרה חיובית, שתוכל/י
לחזור עליה.

3. כעת שיש לנו את הרשימה ואת התשובות שנתנו לעצמנו, הדברים עברו לרובד המודע ויש לנו אפשרות בחירה. (אני יכולה לבחור להמשיך להרגיש פחד בגלל התחרות הגדולה ולתת לו לשתק אותי, אך אני יכולה גם לבחור להיות יצירתית, לשתף פעולה, להוציא מעצמי את המיטב וכו')...

4. חשיבה חיובית חייבת לבוא עם תחושה חיובית ואמונה, כדי ליצור תוצאות. בלתי אפשרי לזייף אמונה. כאשר אנחנו לא מאמינים במשהו, הדברים ינותבו לדברים שאנחנו מאמינים בהם, והתוצאה אליה נגיע, תהיה בהתאם.

5. כל התרגילים שנתתי תחת האייקון רעיונות פרקטיים לתרגול יומיומי, יכולים להשתלב בעבודת הטרנספורמציה של זיהוי והמרת מחשבות, רגשות, ואמונות שליליות, לתוצאות שאת/ה רוצה.

6. אחרי שעבדנו על הסרת המחסומים, חשוב לעבוד עם חזון, על כל גווניו, (כדאי לקרוא את כל הכתוב תחת אייקון חזון), חשיבה חיובית, מנטרה, הכרת תודה והצהרות.

בהצלחה!!!

 
אני מזמינה אותך לשתף אותי בהתהליך שעשית.
coach10@walla.com


 


 

 [Top]
לייבסיטי - בניית אתרים